Dlaczego cześnik był honorowy

Pobierz

Rejent nosił podobne szaty, co i Raptusiewicz, w końcu obaj byli szlachcicami i musieli to jakoś podkreślić.. Jego tytuł oznaczał osobę, która podawała jedzenie na królewski stół.. Cześnik to typowy przedstawiciel szlacheckiej Polski.Podczas każdej rozmowy podkreślał swoje słowa uderzając pięścią w stół.. Gdybym krótko go nie trzymał, nie wiem, co by z światem było!".. Stanowiło to jego wyraz przywiązania do pochodzenia, które często podkreślał.. Cześnik potrafił przyznać się do bezradności w sprawach uczuciowych, dlatego też prosił Papkina, aby w jego imieniu uzyskał przychylność Podstoliny.Cześnik wywodzi się ze starego szlacheckiego rodu, czego dowodzi tytuł odziedziczony po przodkach.. Rejent natomiast jest człowiekiem powściągliwym, wyważonym i opanowanym.. Stary kawaler, buntownik, łatwo wybucha gniewem.. Maciej Cześnik Raptusiewicz to bardzo wybuchowa postać, pełna energii.Cześnik Raptusiewicz przedstawiony został jako mężczyzna w sile wieku, dobrze zbudowany, wysoki i barczysty.. Mimo iż był taki gwałtowny, jeśli chodzi o kobiety, w stosunku do nich mężczyzna był bardzo nieśmiały.Cześnik powitał mnie miło, gdyż nadal był bardzo dumny z wygranej walki z wrogiem.. Był człowiekiem w podeszłym wieku i cierpiał na starcze dolegliwości.. Cześnik był gościnny, otwarty, wyrachowany - jak prawdziwy szlachcic..

Rejent był honorowy i przyjął wyzwanie na pojedynek z Cześnikiem.

Uważał, że "Gość w dom, Bóg w dom".. Z bliskich osób pozostała mu bratanica, Klara, której był prawnym opiekunem.. Jednak miał też pewne zalety, chociażby honor, który szanował.. Uważam, że Cześnik jest osobą bardzo zabawną.Cześnik był nie zbyt bystry, wszędzie wtrąca swoje powiedzonko: " Mocium Panie" , ma braki w wykształceniu dlatego nie umiał podyktować listu Dynalskiemu.. Miał również pozytywne cechy, takie jak: hojność, odwaga, gościnność, szczerość i otwartość.. Posiadali również pozytywne cechy charakteru.. Cześnik - urzędnik królewski w średniowiecznej Polsce ( XIII wiek ), dbający o "piwnicę" monarchii, a podczas biesiady podający mu puchary.. Głównymi wadami Cześnika są obłuda, niecierpliwość i nieustępliwość.. Obydwaj byli honorowi.. U Rejenta największym minusem jest hipokryzja.. Jego wykształcenie jest znikome.. Zawsze ubierał się w tradycyjny strój szlachecki - kontusz z bogato zdobionym pasem.. Od XIV w. urząd ten stał się honorowy (na przykład cześnik koronny), a więc nie pociągającym za sobą żadnych obowiązków.Cześnik-w średniowiecznej Polsce był to urzędnik królewski który opiekował się piwnicą monarchy w której składowane było wino, a w czasie uczt podawał mu kielichy z winem Rejent- w średniowiecznej Polsce było to dawne okreslenie dzisiejszego notariusza Podstolin - dawniej urzędnik nadworny,początkowo zastępca stolnikaCześnik - w średniowiecznej Polsce (XIII wiek) urzędnik królewski dbający o "piwnicę" monarchy, a podczas biesiady podający mu puchary z winem..

Raptusiewicz był gościnny, Papkin często u jego przebywał.Maciej Raptusiewicz jest cześnikiem ziemskim.

Ale i tak nie ma wątpliwości, że był postacią zdecydowanie mniej sympatyczną niż Cześnik.Ich wspólnymi cechami były chytrość chęć zemsty.. Rejent natomiast był zamożnym szlachcicem-byłym urzędnikiem sądowym.Tyranizował otoczenie, gardził słabszymi od siebie, lecz był nieśmiały w stosunku do kobiet.. Przestrzegał tez staropolskiej zasady gościnności.. "Cześnik był patriotą, o czym świadczy to, iż brał udział w walkach: pod Słoninem, Podhajcami, Berdyczowem, Łomazami.. Zajmował się stawianiem przed królem potraw.. Cześnik i Rejent to niezwykle niesympatyczne postacie.Cześnik Raptusiewicz był czerstwym i postawnym szlachcicem.. Jednak Milczek nie przyodziewał tylu ozdób, nie nosił u boku szabli.. Wysoki, czerstwy, dobrze zbudowany, w średnim wieku, szczery, dąży wprost do celu.. Był on bardzo gościnny.. Cześnik był starym kawalerem.. Cześnik był gwałtowny i porywczy, co najlepiej widać w scenie, kiedy przepędza murarzy, którzy naprawiają mur.. Potrafił puścić w niepamięć wszelkie kłótnie, był bardzo gościnny: "Wszak gdy wstąpił w progi moje, włos mu z głowy spaść nie może".. Udawał zamożnego, dzięki majątkowi Klary, której był opiekunem.. Kiedy zapytałam go o kontakty z sąsiadem, odpowiedział szybko: "Wprzódy słońce w miejscu stanie, Wprzódy w morzu wyschnie woda, Nim tu u nas będzie zgoda..

urzędnik królewski dbający o "piwnicę" monarchy, później traktowany jako urząd honorowy, a w Rzeczypospolitej Szlacheckiej uznawany za niższy urząd ziemski.Cześnik.

Bohater opiekował się i mieszkał z Klarą w połowie zamku, który należał do niej.. Konfederat barski, za młodu walczył z Moskalami, służąc prawdopodobnie pod komendą Kazimierza Pułaskiego.Cześnik ubierał się jak typowy szlachcic - zakładał kontusz, żupan, nosił czapkę i szablę.. Papkin tak o nim powiedział: "Cześnik - wulkan aż niemiło.. Ponadto jest on wielkim materialistą pozbawionym skrupułów.. "Tu mieszkamy, jakby sowy;Cześnik nie miał żony, był starym kawalerem..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt