Wyjaśnij przyczyny powstawania dziury ozonowej nad antarktydą

Pobierz

-szkodliwe promieniowanie UV na organizmy żywe.. Spis treści: Czym jest dziura ozonowa?. Geografia - szkoła podstawowa.. Po raz pierwszy zaobserwowano dziurę ozonową w 1985 roku, nad Antarktydą.Przyczyny powstawania dziury ozonowej Ozon, czyli trójatomowy tlen, to związek mający zdolność pochłaniania szkodliwego promieniowania nadfioletowego (ultrafioletowego, UV), którego źródłem jest Słońce.. Chlor wchodzi w reakcję z ozonem, tworząc równie aktywny tlenek chloru (ClO) oraz zwykły tlen (O2).jednak znaczne zmniejszenie ilości ozonu nad Antarktydą - nawet o 40%.. - Dziura ozonowa nad Antarktydą powstaje w efekcie - Pytania i odpowiedzi - Geografia .. Książki Q&A Premium Sklep.. Polub to zadanie.Dziura ozonowa to znaczny spadek koncentracji ozonu w atmosferze ziemskiej (do 90% średniej koncentracji); jest obserwowana w okolicach bieguna pd., nad Antarktydą, gdzie pojawia się rokrocznie w okresie wiosennym (od września do listopada); jej główną przyczyną są prawdopodobnie przedostające się do atmosfery związki chloru, zwłaszcza freony i halony.Dziura ozonowa nad Antarktydą powstaje w efekcie | Czytaj więcej na Odrabiamy.pl!May 19, 2022Dziura ozonowa to zjawisko stosunkowo nowe, narastające wraz z rozwojem przemysłu, odkryte i nazwane w latach 80. ubiegłego wieku.. Polega ono na występowaniu nad tym obszarem zmniejszonego stężenia ozonu w atmosferze ziemskiej (ozonosferze)..

Wyjaśnij przyczyny powstania dziury ozonowej nad Antarktydą.

Logowanie.. -emisja freonu, metanu, tlenków azotu.. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego freony ulegają fotolizie, w wyniku czego uwalniane zostają atomy chloru.. -emitowanie gazów do atmosfery.. Promieniowanie UV-B może.Dziura ozonowa - zjawisko spadku stężenia ozonu w stratosferze atmosfery ziemskiej.. Freony jako źródło powstawania dziury ozonowej Ozon stratosferyczny powstaje w wyniku oddziaływania promieniowania ultrafioletowego Słońca na cząsteczki atmosferycznego tlenu .W roku 1982 nastąpił szok, gdy podczas rutynowych badań warstwy ozonowej nad Antarktydą, prowadzonych przez brytyjską stację naukową "Halley Bay", dr Joe Farman odkrył, iż większa część warstwy ozonowej zniknęła.. Ma ono miejsce zwłaszcza podczas trwania nocy polarnej.Zaobserwowano niszczenie powłoki ozonowej i powstawanie tzw. dziury ozonowej, czyli miejsc gdzie warstwa ozonu została zniszczona.. Najwięcej ozonu znajduje się w ozonosferze, warstwie stratosfery zalegającej pomiędzy 20 a 50 km nad powierzchnią Ziemi .Regularne badania grubości warstwy ozonowej rozpoczęto w latach 80..

... Download: przyczyny tworzenia się dziury ozonowej nad antarktydą.pdf.

Tworzenie się i rozpad O3 zachodzi pod wpływem światła, którego natężenie różni się dla danego obszaru w poszczególnych porach roku.. -duża porcja promieni UV docierających do ziemii.Powstawanie dziury ozonowej Dziura ozonowa powstaje wskutek niszczenia warstwy ozonowej przez związki chemiczne, zwane freonami.. Kiedy na biegunie południowym zapada noc polarna formuje się nad nim bardzo stabilny i regularny wir, który trwa pół roku.przyczyny.. Było to sprzeczne z badaniami satelitarnymi, przeprowadzanymi przez satelity NASA, według których stan warstwy ozonowej nie zmieniał się.Dziura ozonowa - przyczyny, schemat, skutki i zapobieganie.. W przypadku .Przyczyny tworzenia się dziury ozonowej nad Antarktydą: W atmosferze wieją wiatry, które roznoszą zanieczyszczone gazami, w tym freonami, powietrze po całej kuli ziemskiej, także nad obszary Antarktydy, mimo iż znajduje się ona najdalej od terenów będących źródłem emisji (USA, Europa).. skutki.. Oto mechanizm powstawania dziury ozonowej nad Antarktydą: Powietrze zanieczyszczone freonami, halonami i innymi gazami, na skutek różnic ciśnień zostaje wprawione w ruch i jest przenoszone .Po pewnym czasie stwierdzono jak katastrofalne skutki powoduje używanie tych związków dla warstwy ozonowej, ponieważ cząseczki freonów nie rozpadają się i nie reagują, co powoduje że mogą "żyć" ponad 100 lat w atmosferze..

Dec 14, 2020Feb 11, 2022 Wyjaśnij przyczyny powstania dziury ozonowej nad Antarktydą.

niestety tylko 4 : (.. XX wieku.. To wtedy narodziło się pojęcie dziury ozonowej, które oznacza spadek stężenia ozonu w stratosferze.. W grudniu 2000 roku prasa popularnonaukowa podała, że dziura ozonowa nad Antarktydą jest gigantyczna i nie wykazuje tendencji do zmniejszania.Tak zwana "dziura ozonowa" nad Antarktydą zwiększy.Plik przyczyny tworzenia się dziury ozonowej nad antarktydą.pdf na koncie użytkownika diffy530912 • Data dodania: 22 lis 2018.. Spadek jego stężenia w stratosferzePlik przyczyny i skutki powstawania dziury ozonowej nad antarktydą.pdf na koncie użytkownika daftwho • Data dodania: 14 lis 2018 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Nad Antarktydą obserwuje się zjawisko dziury ozonowej.. Powstawanie dziury ozonowej Gazy niszczące ozon .. Ozon pochłania część promienia ultrafioletowego, które jest szkodliwe dla organizmów (m.in. uszkadza materiał genetyczny).. Odpowiedzialność za to ponoszą przede wszystkim freony stosowane niegdyś w dezodorantach oraz agregatach chłodniczych.Wyjaśnij co to jest tzw. dziura ozonowa, w jaki sposób powstaje i dlaczego powiękasza się, podaj negatywny wpływ promieniowania UV na organizm człowieka.. 0.0 / 5 (0 głosów) Komentarze: Nie ma jeszcze żadnego komentarza..

Zaobserwowano pojawienie się takiej dziury nad Antarktydą.

Z ich pomocą udało się stwierdzić, że ubytki ozonu mają charakter sezonowy.. Występuje głównie w obszarach podbiegunowych.. Rejestracja.. Ozon stratosferyczny, chlorofluorowęglowodory i dziura ozonowa Ozon stratosferyczny: historia odkrycia, procesy powstawania i pochłanianie promieniowania Procesy chemiczne z udziałem chloru i powstawanie dziury ozonowej Chlorofluorowęglowodory (CFC) i wodorochlorofluorowęglowodory (HCFC) Dziura ozonowa i globalne ocieplenie Pobierz.. Posłużyły do tego satelity..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt